Iglaki w ogrodzie

Iglaki w ogrodzie to bardzo dobry pomysł, gdyż drzewa i krzewy z tej rodziny pozostają przez cały rok zielone. Dzięki nim ogród o każdej porze roku jest miejscem niezwykle estetycznym. Pod warunkiem jednak, że mają one optymalne warunki glebowe. A te można zapewnić już na etapie sadzenia.

Sadzenie iglaków to moment kluczowy dla ich późniejszego wzrostu, a także kondycji. Ze względu na ich charakter, najlepiej sadzić je późnym latem. Zarówno świerki, jodły, jak i cyprysy mają to do siebie, że przez cały rok tracą przez swoje igły wodę. Jeśli nie będą jej jednocześnie pobierać, wtedy uschną. Dlatego też sadzenie ich w okresie suszy jest ryzykowne. Chyba że ktoś ma czas i możliwości przez cały rok je podlewać. Jeśli nie, to faktycznie najlepiej posadzić je późnym latem, gdy susze nie stanowią zagrożenia, a ziemia utrzymuje wysoki poziom wilgotności.

Pora sadzenia jest dla iglaków bardzo ważna. Ale nie tylko ona decyduje o tym, czy się przyjmą i jak będą się rozwijać. Wpływ na to ma również gleba, na której mają być posadzone. Ziemia pod iglaki powinna być przede wszystkim porządnie zakwaszona. W tym celu najlepiej użyć mieszanki ogrodowej z torfem, bądź ze specjalnym nawozem zakwaszającym. Tak przygotowaną ziemię wsypuje się w dołek przygotowany do posadzenia iglaka. Warto przy tym podkreślić, że dołek ten powinien być głęboki i szeroki, a także dokładnie oczyszczony. Po oczyszczeniu należy wyłożyć go kompostem, obornikiem lub torfem. Dopiero wtedy należy wypełnić go materiałem zakwaszającym.

Ziemia pod iglaki musi być więc zakwaszona i bogata w minerały. Ale i to nie gwarantuje, że rośliny te będą pięknie rosły. Bo żeby tak właśnie było, potrzebują one jeszcze stałego nawilżenia. Jest ono szczególnie ważne dla przyjęcia się rośliny. Jak więc takie nawilżenie zapewnić? W tym celu warto wzbogacić ziemię hydrożelami. Substancje te posiadają właściwości absorbujące wodę. Gdy więc korzeń rośliny trafi na ziemię wzbogaconą hydrożelem, zawsze będzie miał stałe źródło nawilżenia. Dzięki temu roślinka przyjmie się i nie będzie usychała w początkowej fazie wzrostu.

Ostatnim elementem, o którym warto pamiętać przy sadzeniu iglaków jest szczepionka mikoryzowa. Nią również warto wzbogacić ziemię. Nie tylko uodporni ona młode korzenie na grzyby występujące w glebie, ale też na niekorzystne warunki, jakie mogą pojawić się z czasem.

Iglaki to rośliny, które potrafią każdy ogród uczynić piękniejszym. Warto więc pamiętać, jak ważne jest, aby sadzić je w odpowiednich warunkach.