Błędy w nawożeniu roślin

Troska o ogród wymaga nie tylko czasu, ale też i wiedzy. Jeśli rośliny mają być zdrowe i pięknie się prezentować, trzeba w odpowiedni sposób o nie dbać. A jednym z tych sposobów jest nawożenie. I tu od razu warto zwrócić uwagę na pewien element. Samo nawożenie, choć często kojarzone jest negatywnie, tak naprawdę jest procesem niezbędnym dla zachowania doskonałej kondycji roślin. Rzecz w tym, by nawozić je substancjami, które nie są szkodliwe dla środowiska. A takich z pewnością na rynku nie brakuje. No i ważne jest też, aby przy tym przestrzegać pewnych zasad. Brak odpowiedniej wiedzy prowadzi często do błędów w nawożeniu. A te powodują, że rośliny nie tylko nie wyglądają lepiej, ale często wręcz umierają.

Błędy w nawożeniu roślin popełniane są bardzo często z niewiedzy. Tymczasem ogrodnictwo jest tak rozwiniętą dziedziną, że wiedza na jego temat jest powszechnie dostępna. Książki, ogrodnicze czasopisma, czy strony internetowe to źródła wielu ważnych informacji. A wśród nich znaleźć można również wspomniane już błędy. A pierwszym z nich jest dobór niewłaściwego nawozu. Rośliny różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale też specyficznymi potrzebami. Trudno więc znaleźć naprawdę skuteczny uniwersalny nawóz. O wiele lepiej jest wybrać nawóz dedykowany, jak choćby nawóz dla róż, czy dla iglaków. Jest on wzbogacony o te składniki, których dana roślina najbardziej potrzebuje.

Kolejnym błędem w nawożeniu roślin jest stosowanie zbyt wysokich dawek. Często właściciele ogrodów robią to, bo myślą, że im więcej substancji odżywczych roślinie dostarczą, tym lepiej o nią zadbają. Prawda jest jednak zupełnie inna. Zbyt duże dawki mogą roślinie zaszkodzić. I tak na przykład zbyt wiele soli mineralnej zaburza proces pobierania przez roślinę wody. Zbyt duże ilości potasu sprawiają, że zatraca ona zdolność do wchłaniania magnezu czy wapnia, których też potrzebuje.

Mówiąc o nawożeniu roślin, nie sposób nie powiedzieć też o terminie, który temu służy. Wiele osób nawozi rośliny przez cały rok. I to również jest poważnym błędem. Bardzo późne nawożenie może wydłużyć okres wegetacji rośliny. A to z kolei prowadzi do obniżenia jej odporności na działanie czynników atmosferycznych.

Ogrodnictwo zawsze wymaga ogromnej wiedzy. Dotyczy ona między innymi sadzenia, czy pielęgnacji roślin. Bez niej ogród nie będzie piękny i zdrowy. Dlatego też do jego zakładania i dbania o niego trzeba podchodzić z ogromną pokorą. Tylko wtedy odwdzięczy się on swoim naturalnym pięknem, a także zdrowymi owocami.