Dlaczego należy nawozić ogród?

Jeżeli posiadasz swój własny ogród, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważna dla jego wyglądu i stanu jest właściwa pielęgnacja wszystkich występujących w nim roślinności. Ogrodnictwo – nawet to amatorskie – wymaga pewnej pracy. Nie jest proste, ale jeżeli tylko się nim zainteresujesz, być może odkryjesz swoją nową pasję, która przestanie być wtedy obowiązkiem, a stanie się czystą przyjemnością. Efekty przyjdą same. Przekonasz się, że otoczenie twojego domu może wyglądać jeszcze lepiej niż w tym momencie. Zacznij jednak od podstaw i zanim przejdziesz do testowania skomplikowanych zabiegów ogrodniczych, naucz się prawidłowo nawozić gleby. Jest to rzecz absolutnie najważniejsza i niezastąpiona.

Mimo iż o istotności nawożenia gleb mówi się od dawien dawna, wiele osób wciąż o tym zapomina lub naumyślnie rezygnuje ze stosowania nawozów. Dlaczego tak się dzieje? Otóż ludzie bazują na własnych obserwacjach, które często błędnie interpretują. Dostrzegają pięknie wyrośnięte kwiaty na łąkach i cudownie rozwinięte drzewa oraz krzaki w lasach, przez co dochodzą do wniosku, że gdy pozostawią roślinność samą sobie, ona najlepiej o siebie zadba. Tak się jednak nie stanie.

Musisz wiedzieć, że twój ogród różni się od lasu czy łąki. W naturze natomiast pozostaje tylko to, co dostosuje się do panujących w niej warunków. Ty sam wybierając rośliny do ogrodu, raczej nie myślisz o tym, czy typ gleby występującej na twojej działce będzie dla nich odpowiedni. Musisz zatem sam dostosować je do warunków panujących w twoim otoczeniu. W ten sposób wspomożesz ich rozwój, a przy okazji uchronisz je przed ewentualnymi chorobami. Bo roślina też może niestety zachorować, czego skutkiem będzie jej obumarcie.

Czasami również to przesadny porządek i nadmierna dbałość o czystość mogą zaszkodzić roślinom. Na pewno sam chcesz, by twój ogród wyglądał jak najpiękniej i z tego powodu regularnie się nim zajmujesz. Przynajmniej raz w miesiącu usuwasz nagromadzone na jego terenie resztki kwiatów, spady czy liście, a także drobne patyki, szyszki bądź kamienie. Powinieneś jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w ten sposób jednocześnie możesz usunąć z gleby występujące w niej substancje. Staje się ona wybrakowana, przez co nie może już odpowiednio zasilić i odżywić roślin. Nawożenie jest więc ważne również z tego powodu, tak że w żadnym wypadku nie możesz go bagatelizować. Najlepiej już teraz zaopatrz się w porządny nawóz i zacznij z niego regularnie korzystać. Twoje rośliny ci za to podziękują, bo wreszcie otrzymają to, czego potrzebują do życia.