Nawożenie roślin

Ogrodnictwo to trudna sztuka. Nawet zajmując się nim amatorsko, czyli np. tworząc przydomowy ogródek, należy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat potrzeb i pielęgnacji różnych gatunków roślinności. Każda roślina potrzebuje bowiem odpowiedniego pokarmu do życia. Musi otrzymywać niezbędne dla niej substancje mineralne, czerpiąc je bezpośrednio z gleby, aby była w stanie wzrastać i pięknie się rozwijać. Glebę należy oczywiście zasilać samodzielnie. Do tego służą nawozy, których jakoś będzie mieć największy wpływ na rozwój roślinności i wygląd całego ogrodu.

Bez dobrego nawozu ogród nie ma prawa istnieć. To właśnie on odpowiada za prawidłowy i zdrowy wzrost roślin oraz zapewnia plonom wyraźną obfitość. Używanie niewłaściwego nawozu lub – co gorsza – całkowita rezygnacja z nawożenia roślin zawsze przyniesie opłakane skutki, bo może się zakończyć nawet chorobą fizjologiczną. Czym się ona objawia? Otóż na jej skutek kwiaty przestają kwitnąć. Rośliny słabną i zaczynają wyglądać bardzo mizernie, a te, które miały wydawać plony, w ogóle nie chcą się rozwinąć. Podobnie jak człowiek potrzebuje odpowiedniej i pełnowartościowej żywności do wzrostu, tak roślinności potrzebne są pewne składniki mineralne. A można je jej zapewnić wyłącznie poprzez regularne nawożenie gleb. To bardzo ważny krok, którego w żadnym wypadku nie należy pomijać.

Aby jeszcze bardziej przekonać się o konieczności regularnego nawożenia roślin, warto zwrócić uwagę na to, jak rozwija się roślinność w naturalnych warunkach. W lasach czy na łąkach wszystko wzrasta bez niczyjej pomocy. W takich miejscach natura zajmuje się sama sobą i świetnie sobie z tym radzi. Biorąc to pod uwagę, można wysunąć błędny wniosek, jakoby rośliny występujące w ogrodzie mogły same o siebie zadbać, ale niestety nie jest to prawda. Przyroda doskonale zna bowiem swoje możliwości. W lasach i na łąkach przetrwają tylko te rośliny, które odpowiednio przystosowały się do panujących tam warunków. A przeciętny człowiek na te warunki totalnie nie zwraca uwagi i wybiera do swojego ogrodu to, co po prostu mu się spodoba. Sam więc musi o to później zadbać. Innej drogi nie ma.

Na pewno warto jednak nauczyć się wybierać dobre i wartościowe nawozy. Nie wszystkie takie są. Najtańsze propozycje ze sklepów ogrodniczych bardzo często są uzupełniane chemicznymi substancjami, które mają przedłużyć ich trwałość albo obniżyć ich koszty produkcji. Lepiej poszukać czegoś bardziej naturalnego. Skład dobrego nawozu powinien być względnie prosty.